HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Elektrownie słoneczne - Projekty zagr.

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

 - Elektrownie słoneczne - Projekty zagraniczne -


Słoneczna energia - słoneczna operacja

Zamiast lasera!
Na podstawie „Optic fibre delivers solar surgery”, NewScientist.com

opracował Piotr Ginalski

        Całkiem niedawno wynaleziona została ciekawa i tania alternatywa dla laserów używanych w zabiegach chirurgicznych. Co ciekawe, nowa metoda korzysta z ogólnie dostępnego i obfitego źródła energii, jakim jest światło słoneczne. Opracowany prototyp – skonstruowany przez izraelskich fizyków – skupia promienie słoneczne i przy pomocy specjalnego optycznego włókna dostarcza potrzebnego do przeprowadzenia operacji narzędzia (zamiast lasera). Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona wierzą, że opracowane przez nich rozwiązanie ma szansę zastąpić któregoś dnia drogie chirurgiczne lasery, używane przy okazji operacji takich jak usuwanie nowotworów. Światło, które trafia do chirurgicznej „słonecznej pułapki” jest zbierane przez paraboliczne lustrzane urządzenie w kształcie półmiska o średnicy 20 cm. Skupia ono światło, przekazywane następnie na koniuszek optycznego włókna. Takie włókno może mieć nawet do 100 metrów długości. Wynalazek izraelskich naukowców dostarcza strumień światła o gęstości ponad trzykrotnie mniejszej od gęstości wiązki pochodzącej z urządzeń laserowych, których wydajność to zazwyczaj 100 W/mm kw. Naukowcy odkryli w trakcie prowadzonych badań, że optymalna gęstość światła niszcząca chore komórki wątroby to zaledwie 3 W/mm kw. Przy pomocy nowej metody, osiągnęli temperaturę 60 st. C, wystarczającą do wyeliminowania chorych komórek. Sam pomysł po raz pierwszy był rozważany w 1999 roku. Od tego czasu zespół ulepszał swój wynalazek, wykonując liczne testy – najpierw na kupowanych od rzeźnika piersiach kurczaka. W następnej kolejności przeprowadzano, z sukcesami, zabiegi chirurgiczne na żywych zdrowych gryzoniach. Zabieg polegał na umieszczeniu końcówki optycznego włókna w centrum wątroby zwierzęcia i na dostarczeniu dwóch krótkich impulsów światła. Okazało się, że tej technice towarzyszy jedynie niewielkie krwawienie, a w dodatku krew jest natychmiast tamowana, ponieważ światło zwęża naczynia podczas nacięcia. Co więcej, udało się dowieść, że „słoneczny zabieg” niszczy właściwą ilość zaatakowanej tkanki. Naukowcy twierdzą, że skuteczność nowej technologii - co do krzepnięcia i wypalania tkanki – nie ustępuje w niczym skuteczności urządzeń laserowych oraz, że w przyszłości może być używana z powodzeniem w operacjach na innych niż wątroba organach.

R E K L A M A


Sprzęt używany do operacji nowego typu bazuje na dostępnych w handlu tzw. „sun-trackerach” (urządzeniach naprowadzających na słońce - złożonych z ogniw słonecznych, sensorów światła i specjalnych baterii). Może być używany tylko w te dni, kiedy niebo jest bezchmurne. W państwach takich jak Izrael, gdzie przez około 300 dni w roku obserwuje się czyste niebo, nowa technologia może więc okazać się idealnym rozwiązaniem. Zabiegi z użyciem lasera nie należą do nagłych przypadków – to raczej planowane operacje, można je więc dostosować do aktualnej pogody. Istotnym czynnikiem przemawiającym na korzyść „słonecznych operacji” jest też cena wykorzystywanego do ich przeprowadzania sprzętu. To tylko kilka tysięcy dolarów, a więc kwota naprawdę niewielka w porównaniu ze 120 tys. dolarów, które trzeba wydać na tradycyjny sprzęt laserowy.

Warto wreszcie wyjaśnić jak zbudowane jest optyczne włókno. Nowy typ wydrążonego wewnątrz włókna optycznego jest właściwie pierwszym wynalazkiem, który jest bardziej przezroczysty niż materiały, z których jest wykonany. Najważniejszym elementem tego paradoksu jest nowatorska lustrzana struktura wyścielająca włókno, która zamyka promienie słoneczne w wydrążonym rdzeniu. Rdzeń włókna zostaje wypełniony powietrzem, w przeciwieństwie do tradycyjnych włókien, które wypełnia substancja stała. Dzięki temu, promienie przesyłane są na dłuższe odległości, z większą prędkością, powodują też zdecydowanie mniejszy hałas. Największym problemem w przypadku standardowego włókna była jego niska efektywność tj. rozpraszanie się promieni słonecznych. Aby rozwiązać tę kwestię, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) skonstruowali zwierciadło zbudowane z dwóch różnych powłok – materiałów znacznie różniących się współczynnikiem załamania światła. Zwierciadło to odbija promienie o odpowiedniej długości fal, utrzymując je jednocześnie wewnątrz trzonu. Pozostaje jeszcze pytanie - w jaki sposób powstało prototypowe włókno? Naukowcy z MITA nałożyli na siebie dwie wspomniane już powłoki, zrolowali je w tubę, a następnie podgrzali tak, aby zmiękła – po rozciągnięciu otrzymali cienkie włókno. Powstają w ten sposób włókna liczące do 50 metrów długości, o parametrach transmisji wynoszących od 0,75 do 10,6 mikrometra (długość fal). Tak skonstruowane włókna wykorzystują ponad 80% dostarczanych promieni słonecznych – znacznie więcej niż włókna tradycyjne. Ważną cechą włókna optycznego nowego typu jest również giętkość, znacznie ułatwiająca jego wykorzystanie zwłaszcza podczas zabiegów chirurgicznych, wymagających szczególnej precyzji i delikatności.

R E K L A M A

   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 9+6=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2020 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.