HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biomasa - pellets - Projekty w Polsce

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Biomasa - Projekty w Polsce

Już – we Fromborku – na słomę, wkrótce w Nowej Dębie – na zrębki…

Nowoczesne ciepłownie na biomasę
R E K L A M AOd października br. położony nad Zalewem Wiślanym i znany z historycznej zabudowy Wzgórza Katedralnego Frombork może się poszczycić nową, nowoczesną ciepłownią i systemem cieplnym miasta.

W listopadzie 2001 roku Zarząd Miasta i Gminy podpisał z konsorcjum Elektrim-Megadex SA i Heise & Gostkowski Sp. z o.o. umowę na realizację „pod klucz” ciepłowni na biomasę oraz przebudowę systemu cieplnego, który z racji starych instalacji i przestarzałej technologii powodował duże straty na przesyle energii. Eksploatacja kotłów wodnych zainstalowanych w latach 70. w przerobionym na kotłownię zabytkowym, XIV-wiecznym kościele, obciążała gminę opłatami karnymi za przekraczanie dopuszczalnych norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Tymczasem nowa ciepłownia na słomę o mocy 6,5 MW jest ciepłownią przyjazną środowisku, co ma szczególne znaczenie ze względu na walory turystyczne i położenie miasta w sąsiedztwie Chronionego Krajobrazu rzeki Baudy.     

Budowa ciepłowni we Fromborku stymuluje ogólny rozwój całej gminy. Jej powstanie wpłynęło na likwidację przestarzałych kotłów i zmniejszenie szkodliwych zanieczyszczeń i odpadów, zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu cieplnego, a także - poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii - na unowocześnienie miejskiej infrastruktury, zwiększenie w gminie opłacalności produkcji zbóż, a w szczególności słomy, na rozwój usług transportowych. Obok wspomnianych już korzyści, należy też dodać, że ceny jednostkowe ciepła uzyskanego ze spalania słomy są niższe od cen energii uzyskanej ze spalania węgla, oleju czy gazu.

R E K L A M A


Realizacja ciepłowni na biomasę jest zgodna z krajowym planem rozwoju energii odnawialnej, zapisanym również w strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i znalazła szerokie poparcie władz i właściwych instytucji. Budowa ciepłowni we Fromborku została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Ekofunduszu oraz ze środków własnych gminy.

Realizacja inwestycji, której wartość wyniosła 9,5 mln złotych. Objęła projektowanie, prace budowlane kotłowni, magazynu słomy, ułożenie sieci cieplnej z rur preizolowanych, budowę węzłów cieplnych, odbiór końcowy i przekazanie do eksploatacji, a także szereg spraw formalno-prawnych łącznie z przygotowaniem odpowiednich wniosków o dofinansowanie. Zakres tych prac należał do obowiązków generalnego wykonawcy (Elektrim-Megadex S.A. i Heise & Gostkowski Sp. z o.o.), który wywiązał się z nich w przewidzianym harmonogramem okresie 12 miesięcy od podpisania umowy. 

PS. Kotłownia na biomasę w Nowej Dębie 

1 października br. konsorcjum Elektrim-Megadex S.A - Heise i Gostkowski Sp. z o.o. podpisało kontrakt z Urzędem Miasta i Gminy Nowa Dęba na budowę "pod klucz" kotłowni na biomasę o mocy 8 MW wraz z sieciami cieplnymi w Nowej Dębie. Kotłownia będzie opalana zrębkami drewna. Liderem konsorcjum jest Elektrim-Megadex SA.

Wartość kontraktu wynosi 5.860.000 zł. Zakończenie realizacji planowane jest na 31.10.2003 roku.

Budowa kotłowni w Nowej Dębie będzie kolejną realizacją Elektrim-Megadex SA na rynku energetyki odnawialnej i rozproszonej (obok kotłowni na biomasę i sieci cieplnej miasta Fromborka oraz kotłowni w Wieniawie).
   WASZYM ZDANIEM

autor: oskar (06.04.2009, 19:02:59)
to jest cos

autor: (06.07.2008, 16:14:53)
Wszelkie dane z spalania słomy mówią o występowaniu chloru w spalinach. Jest go tym więcej im bardziej świeża jest słoma. Sezonowanie ( leżakowanie) słomy zmniejsza ilość chloru który się w niej znajduje. słoma szara zawiera go mniej niż żółta. Chlor w spalinach jest silnie korozyjny.

autor: (11.06.2007, 07:55:56)
do autora w. chlor? skad masz wsze takie wiadomosci,?bardzo cjhetnir podejme dialog w zakresie pozyskanie biomasy ! jestem temacie od 15 lat i nie moge sie przebic przez urzędowcow a przecierz udfzial biomasy w spalaniu poowinien bc jak największy zwlaszcza ze teraz mamy pod dostatkiem tego paliwa, Jas

autor: del (18.05.2007, 19:02:46)
wejdz na strone www.standardkessel.de

autor: kinio (01.05.2007, 16:51:20)
słoma zawiera chlor jak sobie z tym poradzono ? Drewno wydaje się bezpieczniejsze i ma znacznie mniejsze emisje związków siarki niż paliwa mineralne .To wskazane do stosowania w miastach. tylko co z logistyką ? czasowstrzymywacz@o2.pl Chętnie zobaczył bym jakieś zdjęcie instalacji . Może ktoś dysponuje. Piszę pracę, więc potrzebuję źródła z którego byłoby uzyskane.

Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 2+1=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2020 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.