HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Geotermia - Projekty w Polsce

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Geotermia - Projekty w Polsce

Podhalańskie gminy nie pomogą Geotermii?

Darmowa energia w finansowych tarapatach 

                - W tym roku obchodzimy dziesięciolecie funkcjonowania u podnóża Tatr Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska. Jest to najlepszy czas na pierwsze podsumowania – mówi Jerzy Małachowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jednocześnie prezes Rady Nadzorczej Spółki, który w maju spotkał się z lokalnymi samorządowcami w nowoczesnym Centrum Informacyjno-Edukacyjno-Administracyjnym w siedzibie Geotermii w Zakopanem (na zdjęciu). – Bilansujemy straty i zyski. Niestety nasza spółka obecnie boryka się z problemami finansowymi – informuje Piotr Długosz, prezes zarządu.

R E K L A M A


 

Od 10 lat 

                Początki podhalańskiej przygody z wodami geotermalnymi sięgają lat 1989-1993. Wtedy Polska Akademia Nauk wybudowała w Bańskiej Niżnej (między Nowym Targiem, a Zakopanem) doświadczalny zakład geotermalny. Do geotermalnej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało kilka okolicznych budynków. Produkcja ciepła odbywała się w oparciu o dwa otwory: Bańska IG – 1 i Biały Dunajec PAN – 1. Tym samym udowodniono, że ogrzewanie domów ciepłem pochodzącym z ciepłych wód jest technicznie możliwe. W grudniu 1993 roku została założona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Geotermia Podhalańska S.A.

Największy w Europie

 

                W grudniu 1994 roku nastąpiło uruchomienie pilotażowej fazy projektu jako pierwszej działającej instalacji geotermalnej w Polsce. W latach 1995–1997 rozpoczęto budowę Ciepłowni Geotermalnej w Bańskiej Niżnej, rozbudowano sieć dystrybucyjną i podłączono kolejnych odbiorców. W listopadzie 2001 roku Zakopane zostało połączone 13 kilometrową magistralą ciepłowniczą z odwiertami geotermalnymi, które produkują wodę o temperaturze około 88 st. C i wydajności 670 m sześc./h. Wdrażany przez Spółkę system ogrzewania geotermalnego jest największym tego typu projektem realizowanym w tej chwili w Europie. Obecnie w Polsce 0,10% energii z odnawialnych źródeł pochodzi z wód geotermalnych. Zdaniem Johna O’Rourke, dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w naszym kraju, który ostatnio gościł w Zakopanem, podhalańska inwestycja jest wzorcową dla całej Europy. PEC Geotermia jest przykładem dobrej współpracy lokalnych gmin i międzynarodowych instytucji. Charakteryzuje ją kompleksowe rozwiązanie problemów energetycznych i ekologicznych w regionie.

 

R E K L A M A


Proekologiczna

                Głównym celem Spółki jest dostarczanie jak największej liczbie odbiorców przyjaznego dla środowiska ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Ponadto misją podhalańskiej geotermii jest dbanie o naturalne środowisko.

Dzięki pozyskiwaniu nowych odbiorców ciepła, a tym samym zwiększeniu sprzedaży ciepła geotermalnego, zmniejszeniu uległa emisja pyłów i gazów towarzyszących spalaniu paliw kopalnych. Dbałość o ekologię ma szczególne znaczenie na Podhalu, jednym z najbardziej uczęszczanych regionów turystycznych w Polsce, na terenie którego znajdują się cztery parki narodowe.

Do końca 2002 roku do geotermalnej sieci ciepłowniczej zostało podłączonych 410 odbiorców indywidualnych (162 w Zakopanem i 248 w Bańskiej, Białym Dunajcu i Poroninie), 116 odbiorców wielkoskalowych (105 w Zakopanem oraz 11 w Bańskiej, Białym Dunajcu i Poroninie) oraz 27 osiedlowych kotłowni węglowych i koksowych w Zakopanem. W wyniku zrealizowanych podłączeń zredukowano emisję dwutlenku węgla o 41 630 ton rocznie. Roczne stężenie dwutlenku siarki w okresie 1994–1998, czyli przed wprowadzeniem projektu geotermalnego wynosiło 32,6 μg/m3, a w roku 2002 15,2 μg/m3. Średnio stężenia, w ubiegłym roku w porównaniu do poprzednich lat, spadły o 53,4%.

Darmowa lecz...

kapitałochłonna 

Projekty związane z wykorzystaniem energii odnawialnych charakteryzują się bardzo dużą kapitałochłonnością w fazie inwestycji. Jest to związane z koniecznością udostępnienia źródła ciepła, czyli wykonaniem odwiertów, następnie dostarczeniem energii cieplnej do odbiorców – budowa sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, a także w przypadku podłączania odbiorców dotychczas nie korzystających z ogrzewania zdalaczynnego, instalacją wymienników ciepła. Całkowity koszt projektu systemu ogrzewania geotermalnego (wliczając całą dolinę Białego Dunajca) wynosi 240 mln złotych. Bardzo dużym wsparciem dla projektu była pomoc Unii Europejskiej, która na ten cel przyznała dotacje w ramach programów Phare I, Phare II oraz LSIF w kwocie 21.879.300 euro. Zasadnicze znaczenie dla zamknięcia pakietu finansowego było zaangażowanie NFOŚiGW, który jest głównym akcjonariuszem PEC Geotermia Podhalańska, posiadającym 79% akcji Spółki. Geotermię wsparła również agencja USAID, EkoFundusz oraz Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA). – Nasza inwestycja w 50% została sfinansowana z dotacji bezzwrotnych, drugie 50% to kredyty. Okres spłaty wynosi 15 lat. Po ich upływie, firma będzie mogła, bez zobowiązań finansowych, generować zyski lub zmniejszyć cenę za ciepło – zapowiada prezes Długosz.

Liczono i...

się przeliczono

To właśnie kredyty są jedną z przyczyn obecnych problemów finansowych podhalańskiego przedsiębiorstwa. – Ponadto błędnie zakładaliśmy, kilka lat wcześniej, wysokość sprzedaży produkowanej u nas energii – mówi prezes Małachowski. Okazuje się, że w latach 2002 i 2003 aż trzykrotnie zmalała sprzedaż geotermalnego ciepła. – Przykładowo w samych blokach mieszkalnych w Zakopanem, w wyniku ocieplania budynków, zapotrzebowanie na nasz produkt spadło o 40% w stosunku do lat 1998/99 – mówi prezes Długosz. Pojawiło się również kilka elementów, których władze podhalańskiego przedsiębiorstwa nie brały pod uwagę – realny wzrost cen za budowę infrastruktury wodnej. Podrożały materiały budowlane oraz robocizna, przy której udziale powstawała cała sieć geotermalna oraz budynki – kotłownie i biurowiec (centrum administracyjno-edukacyjno-informacyjne, siedziba spółki). Na „horyzoncie” pojawił się jeszcze jeden ważny czynnik, wpływający na finanse przedsiębiorstwa – 2-procentowy podatek liniowy od nieruchomości. – W naszych planach dotyczących wydatków nie przewidywaliśmy, że rocznie będziemy musieli odprowadzać prawie 3 miliony złotych do budżetów gmin – zaznacza prezes Małachowski.

Pomożecie? 

Podczas spotkania z samorządowcami władze Geotermii zaproponowali im, aby zrezygnowali z podatku na rzecz udziałów w firmie. – Apelujemy do władz gmin, żeby rozważyli w swoich sumieniach pomoc dla naszej spółki, która znalazła się w potrzebie i nieco odciążyli jej wydatki. Ten się nie myli, kto nic nie robi i ten nie ma zadłużenia, który stoi w miejscu – mówi prezes Małachowski. Mimo tych przekonujących argumentów, przedstawiciele podhalańskich samorządów nie kwapią się do rezygnacji z tak poważnego dla każdego gminnego budżetu zastrzyku finansowego, tłumacząc się ciągle zmniejszającymi się wpływami i wzrastającymi wydatkami. – Dziś mogę obiecać jedynie, że rozważymy propozycję zamiany podatku liniowego na akcje Geotermii – zapowiada Krzysztof Owczarek, wiceburmistrz Zakopanego.

Taniej za 10 lat 

Kłopoty finansowe Spółki nie pozwolą też na obiecywane spadki cen. Władze Geotermii zapowiadają, że dopiero po 2013 roku, kiedy zostanie spłacony kredyt zaciągnięty w Banku Światowym, możliwe będą obniżki. W tej chwili koszt ogrzewania geotermalnego wynosi od 36 do 40 złotych za GJ. Wtedy prawdopodobnie, o ile nie będzie kolejnych pomyłek w zarządzaniu finansami spółki, energia z ciepłych wód ma kosztować nawet 15 złotych za GJ. – Jeśli chodzi o ciepło geotermalne to i tak jesteśmy jedni z najtańszych w Polsce. Przykładowo na Mazowszu za 1 GJ energii pochodzącej z ciepłych wód trzeba zapłacić 52 złote – podkreśla prezes Długosz. Obecnie cena geotermalnego ogrzewania na Podhalu jest porównywalna z ceną gazu, o 40% tańsza od…

Ciąg dalszy w wydaniu papierowym. Bezpłatny egzemplarz zamówisz na www.gigawat.net.pl

 
   WASZYM ZDANIEM

autor: polak (04.09.2012, 23:45:25)
po co opinje jak wszyscy wiemy ze chocby energia byla za darmo to ceny i tak nie spadna.

autor: tECHNIK -POMP CIEPLA (20.02.2012, 19:28:57)
Mam duza wiedze na temat instalacj jak rowniez serwisu geothermalnych pomp ciepla.mam rowniez dostep do najnowszych systemow geothermalnych. Moglbym je narazie sprowadzac do Polski. Pompy te sa z powodzeniem instalowane na Alasce, i swietnie tam zdaja egzamin,ale jak juz wiemy cokolwiek zaczac w Polsce jest nie do przeskoczenia Jesli chodzi o ceny tychze pomp ciepla,sprawa bylaby do dogrania.Istnieje rowniez mozliwosc produkcji tychze pomp ciepla w Polsce. Tak sie zastanawiam czy nasz rzad sie w koncu opamieta i zacznie jakas dzialalnosc aby pomoc polskim rzemielsnikom aby energia odnawialna w koncu ruszyla Serdecznie pozdrawiam Henryk K

autor: piotr (27.06.2011, 08:54:45)
Obalilismy komune a nasz nowy system to - biurokracja. Tak , tak wlasnie jest i niestety mentalnosc jest taka , ze kazdy ma nadzieje zalapac sie do ekipy rzadzacej i nie robic nic tylko rozbudowywac biurokracje jako miesca pracy dla calej swojejrodziny i znajomych - niestety kosztem naszego kraju.

autor: Ostrozny (07.01.2011, 20:21:48)
W grudniu 2010r media niemieckie donosiły o mikrowstrząsach powodujących rysy budynków, pękanie tapet we wnętrzach w mieście Landau Pfalz. Z ekspertyz wynikało, że przyczyną jest elektrociepłownia geotermalna w tym mieście. Firma eksploatująca była zmuszona obniżyć ciśnienie z 54 na 45 bar, a rząd krajowy postawił firmom warunek podniesienia kwoty ubezpieczenia za ewentualne szkody do 50 mil.€. I co na to sołtys z jednym inżynierem i księgową?

autor: Waldemar (06.02.2009, 00:36:46)
Bo to jest Polska przez duże P tu się generuje zyski napędzające biurokratyczne zawiłości i absurdalne przepisy !! I gdzie tu miejsce na wspomaganie inwestycji mających ułatwić życie zwykłym ludziom....

autor: polak maly (07.01.2009, 12:11:06)
A wiec jednak mozna- wszystko zalezy od SKALI. Jesli dla pierwszej DOSWIADCZALNEJ inwestycji jest to na granicy zyskow (w artykule opisane sa powody) jednoczesnie przy duzym "przecieraniu sie" i popelnianiu wielu bledow jako Ci pierwsi - to oznacza, ze dla dobrze dobranego terenu o scislej i gestej zabudowie(zapewnienie odbioru) bedzie sie szybko oplacalo- nie mowiac juz o uniezaleznieniu sie od dostaw gazu i wegla .. oraz ekologi i zmniejszeniu zanieczyszczen.BRAWO !!! Czapki z glow Panowie !!!

autor: Alina (26.12.2008, 11:42:51)
Tak liczyłam na (PO) Platformę, a ona śpi!!! i nogi tylko podstawia ekologicznej energii - zamiast wspierać geotermię i każdą tego typu alternatywę. PO nic nie robi, nie chce wspierać Polski i jej naturalnych zasobów, a do 2020 już nie daleko!! PO liczy na elektrownie atomowe i na cudowne odpady poataomowe - tylko kto chce te odpady składować!!! - nikt nie chce żeby mu ogon i psie uszy wyrosły! ponad to energia z elektrowni atomowych (zasoby promieniotwórcze) też się kończy a co za tym idzie bedzie drożeć! Jak tak dalej pujdzie to PO - długo nie porządzi!! Partia która nie wspiera Polski i jej interesów energetycznych (od strony energii odnawialnej, alternatywnej tzn. zródeł geotermalnych itp.) musi odejść.

autor: sołtys (28.09.2008, 16:24:38)
czytam i dziwię się...Firmę budują jak proboszcz...od plebanii...Rozdzielnia termalna to niewielki budyneczek za marne piniądze.Duże sumy pochłonęła "administracja".Spółka...? Po co spółka...?Wystarczyłby jeden inżynier i księgowa.Reszta"dochodząca".

autor: (30.01.2008, 10:01:01)
podoba mi sie

Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 8+0=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2020 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.